flintlåspistol auktion

Length 39 cm. Skibskiste af kamfertræ. Auktionen er slut. Blankvåbenstilladelse påkrævet. Den her er 1801 modellen, med linier på hane og låseblik. Nogen rust Hammerslag: 1.200 DKK. Flintlåspistol som med största sannolikhet är en replika. Säljes för dödsbo i konkursbo via nätauktion, utan garanti/reklamationsrätt. Låsen er tydeligt mærket "M N Gosuin à Charleville", den fungerer perfekt i begge hak. Fungerande mekanism, stark fjäder, producerar fin gnista med flinta. Utrop: 1.500 kr. farmor för att . Fachmännische Transporte. Han samler på gammel dansk kunst, guldaldermalerier. Fremragende ulakeret træ. Meget flot og eksklusiv flintlåspistol! Flintlåspistol med bajonet. På auktion Lauritz.com har ca. W eller M samt 61 graveret i metallet ved løbet. Fremstillingsland Frankrig Produktionsår 1733 Såldes på auktion. Flintlåspistol, AMP, längd: 21. . 8. Rigt udskåret og med messingmontering. Ottomansk flintlåspistol. 2 auktioner. Flintlåspistol. Längd: 46 cm. Fremstår med 70 til 90% original brunering. Ca. Säljes för dödsbo i konkursbo via nätauktion, utan garanti/reklamationsrätt. L: 35 cm. Objektinformation. . Kompletterad. 2220/233. Flintlåspistol, Nordafrika, längd ca 43cm . 400 kr Previous Next. Utrop: 1.000 kr. Stor orientalsk flintlåspistol, 1700-tallet. Titta gärna på fler nätauktioner under rubriken Auktioner. bortsælge det købte på ny auktion hos Bruun Rasmussen. Ropnr-lista AUKTION 30 Oktober 2010 Leiflers Auktioner I Falköping . Att sälja på auktion genom oss är enkelt! Gör en kostnadsfri värdering här. Silver. online besøg om måneden, så din vare eksponeres . eller underhånden og afkræve køber ethvert herved. 1930. Kvinnliga Konstnärer. Hammer. Flintlåspistol, längd: 37. . Kolven med Alexander II:s monogram. af C.W. Auktionsnummer: 912614. Verktyg och mycket mera. 1800. Auktion 2021-10-16. Beskrivelse: Flintlåspistol, 1700-tallet. Frankrig - 1733 - Fransk kavaleri - Smuk Flintpistol Anno 1733 Flintlås - Testet 928 SØLV Solid TRIGGER BACKET - Kavaleri - Sjælden og meget svær at opdage i så meget god bevaringstilstand, den burde gøre en plads i samlingen!! Hem Logga in Skapa konto . An icon used to represent a menu that can be toggled by interacting with this icon. Har du ett liknande föremål att sälja? Någon senare spik. Såld: 1.200 kr. FLINTLÅSPISTOL, um 1800, London, mit Turmbeschuss. Såld: 600 kr. Nr Beskrivning Klubbat 24 Flintlåspistol, 18/1900-tal, Spanien, kopia efter Engelska förlaga, längd: 42cm, slitage, skador, flera delar ej original tillhörande. 359 Flintlåspistol, trä/metall, L43. FLINTLÅSPISTOL, replica. Här finns information om konstnärer med anknytning till Örebro län! Flådens pistol, der kom ca. 3 mio. Normal wear and tear and damage. Stämplad "BB" i varbygeln. Flintlåspistol. Såld: 600 kr. Är du intresserad av konst? . opstået tab. Utrop: 1.000 kr. L: 35 cm. FLINTLÅSPISTOL, 1800-talets början, nätskuren kolv, beslag i mässing, längd ca 32,5 cm. Auktionen er afsluttet Beskrivelse: Dansk flintlåspistol, Kronborg m/1772, stemplet med nr. Datum: 2021-05-07. turkisk, stock med silverbeslag, dekor av korall, 51 cm. 3 000 (353 €) 13 FLINTLÅSPISTOL. Är du intresserad av konst? Mindre avslag. Gammal mynningsladdande flintlåspistol Tillverkad i Europa i slutet av 1700-talet. Hem; Auktioner; Köpa & Sälja Köpare; Integitetspolicy; Säljare; Skicka och Betala . Sælges en meget flot regulativ fransk flintlåspistol, troppemodel, 1763/66. Holder begge hak med tydeligt slagtøj, rigtig god fjeder. Det. Ropnr-lista AUKTION 30 oktober 2010. Kostnadsfritt för kommersiellt bruk Ingen tillskrivning krävs Upphovsrättsfritt Description. Datum: 2021-05-07. 1635950. Här finns information om konstnärer med anknytning till Örebro län! Sekskantet løb, ladestok intakt og hanen fungerer. Pipan märkt SC SC No 26 och AEB. Auktionsnummer: 912614. LL 30 cm. Frakt endast inom EU. . Lagningar. Bagpå påtegnet proveniens: Jernstøber Brandts Samling Winkel og Magnussen Auktion 22/10 1952 Nordjysk privatsamling. Också. Bladmål 11,5 x 17,5 cm. det självklara. Rop fr.o.m. Hammerslag 42. 5 NOVEMBER 2012. Hammerslag: 600 DKK. 103 D. 52 cm. Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær. 20.000. 6.3 Stockholms Auktionsverk har rätt att sälja ett föremål under bevakningspriset under förutsättning att säljaren får lika mycket betalt som om försäljningen hade nått upp till bevakningspriset. På Tema silver söker vi svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver från bland annat Georg Jensen, Gustaf Möllenborg, Sigurd Persson, Atelier Borgila, Wiwen Nilsson, K Andersson och CG Hallberg med flera: Ljusstakar och kandelabrar, m. Auktioner - Online only Se alla tema- och specialauktioner 1.667.000 Objekte verkauft. Finland Telefontid: Mån - Fre 9 - 13 +358-9-668 91 10 år 1750. Flintlåspistol, troligen Spanien, delvis metallbeklädd L40cm, skador samt omarbetad Nr: 19 Klubbat: 700 . Flintlåspistol, 1800-tal. 1st tomhylsa. READ. auktion och farmor flyttade till Mariefred det år jag. Onlinevärdering. Kvinnliga Konstnärer. FLINTLÅSPISTOL, replica. Forsendelse kun inden for EU. Slitage. FLINTLÅS, 1700-tal. Flintlåspistol. fortsatte hon med. Auktionen er afsluttet Beskrivelse: Flintlåspistol, Engelsk "Sea Service" (Lang model). under kriget när Alva och Gunnar rest till Amerika kom. REDOVISNING. Längd 42,5 cm, pipan 26,5 cm. FLINTLÅSPISTOL, Tula, Ryssland, m/1809, pipa med provstämplar, låsbleck signerat Tula 1813, tumplåt med Tsar Alexander II:s namnchiffer, längd ca 43 cm. 7.1 Efter auktionen erhåller säljaren en skriftlig preliminär redogörelse för auktionsresultatet. Auctionet.com is not responsible for any translation errors. Såldes på auktion. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, stram og funktionsdygtig mekanik. Weitere Informationen über Auctionet. Hammerslag: 1.000 DKK. Utläming: Inom 5 dagar efter avslutad auktion. Glat løb, 29,5 cm, med en kaliber på 14 mm, facetteret til bolten og derefter rund, med syreætset kendetegn. Flintlåspistol som med största sannolikhet är en replika. orientalisk, stock med förgyllda beslag, 51 cm. Komikeren Søren Østergaard fik en træls besked i forbindelse med optagelserne til TV 2-programmet 'Auktionshuset'. Kyhl. Hitta bilder med Ordering. FLINTLÅSPISTOL dubbelpipig, belgisk, omkring 1800, pipor med Liege kontrollstämplar, graverade mässingsbeslag, 33 cm. Sicher und einfach bei örtlichen Auktionshäusern kaufen. Auktion nr 19 den 5 November 2012. . Antik, troligen 1700-tal. Images. Såldes på auktion. skulle fylla sju var Gesta hemmet och tryggheten och. Såldes på auktion. Köpare bör undersöka varan innan auktionsdagen samt själv ombesörja för eventuell nedmontering samt transport. Köpare bör undersöka varan innan auktionsdagen samt själv ombesörja för eventuell nedmontering samt transport. Tillbaka till listan . . Produkter Archive - Page 26 of 1061 - Auktionshuset i Örebro AB. Aftrækkerbøjle af messing. Solid platta, komplett med järnstång Skick som visas på bilder. - Flint - Pistol - 15 mm. Arbejdsmekanisme. En remington som varit inne på någon Arsenal för att lagas , man kan se detta på den slagna siffran på de vitala delarna , pipan spegelblank matar och låser upp fint , vapnet har gåtts igenom matararms skruven bytt till överdim gänga ,pipan något kortad om det beror på fåfänga då alla patron laddade kom med kortare pipor eller om man backat pipan för att inggångskonan brustit . Dette forladevåben er fra før 1870, og kan frit erhverves af enhver borger her i landet. För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer. Vi fyller nu löpande på inför auktionen den 18:e maj. Lycka till i budgivningen, Mvh Suzz. . Sista tid för bud online: måndag 17 februari 2014 kl 18:39:35 H. 48 B. Ingen mangler eller reparationer. Längd 33 cm. Stemplet lås. Vem målade tavlan? Show full text. kunderegistreringer og 4. mio. Kolvavslut med dekor av djuransikte. Et par bordstager af bronze (2) I form af engle med bladværk. 1800. Auktionen afsluttes: 360 Uppstoppad fågel på träplatta, duvhök, H56. Helstock med mässingsbeslag, Längd 53,5 cm. Utrustningen är ej fullständigt funktionstestad. Såld: 300 kr. Flintlåspistol med bajonet. Mässingsbeslag med graverad dekor. Auktion 16 den 18 april 2011 . Sista tid för bud online: måndag 21 mars 2011 kl 18:01:22 Stocken i svartmålat trä. Aber vielleicht gefallen Ihnen folgende Objekte? An icon used to represent a menu that can be toggled by interacting with this icon. Med indgraverede løvehoveder. Såldes på auktion. FLINTLÅSPISTOL, 1700-tal. finner du information om drygt 130 konstnärer: målare, tecknare, grafiker, skulptörer m.fl. 12 FLINTLÅSPISTOL. 8.00. Rillet flash pan dæksel, typisk for Balkan våben. FLINTLÅSPISTOL, svensk m/1738. FLINTLÅSPISTOL, FLINTLOCK PISTOL svensk, 1700-talets senare hälft , lås märkt JÖNKÖPING, smedstämpel PIK (möjligen Per Jungkvist, mästare 1754), graverade mässingsbeslag, stock 1800-tal, 32 cm, senare schatull med tillbehör: 6000 SEK: 14000 SEK 56: . Bälteskrok. Flintlåspistol. Bruksslitage. L. 36 cm. 446 säljes endast på anbud . 3 500 (412 €) Längd: 25 cm. Ramrod missing: 8000 SEK: 8000 SEK 83: FLINTLÅSPISTOLER, 1 par sent 1700-tal, mässingsbeslag, 32 cm. Har du ett liknande föremål att sälja? Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Fremstillet på Kronborg Geværfabrik. Såldes på auktion. Vapen & Militaria - Skjutvapen - Auctionet Alla avslutade föremål / Stockholms Auktionsverk Magasin 5 / Vapen & Militaria / Skjutvapen / Köp tryggt och enkelt från lokala auktionshus. När jag inte kunde placeras hos. Sista tid för bud online: måndag 2 december 2013 kl 20:22:11 Visning: Visning Tisdag och Torsdag kl 13.30 - 18.00 på Netauktions lager i Hisings Backa/Salsmästaregatan 25. 2. maj 2022: Ældre malerier, møbler og varia 21 emner. Konditionsrapport. Vill du till exempel sälja konst, möbler, belysning, mattor, keramik, silver, glas, klockor eller smycken? Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice. någon annan i släkten tog farmor hand om mig. Hammerslag: 9.500 DKK. Håll koll på nyheter om antikviteter, samlingar och auktioner. 1st tomhylsa. , stålskuren akantusdekor, lås märkt London, l 15,5 cm, skruv samt övre flinthållare saknas AUKTION onsdag 11:e maj Start kl. Dansk flintlåspistol M/1807. Diese Auktion ist beendet! Francis Bacons trefløjs-maleri herover . Med beslag og greb af messing. Small damage: Kundservice Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.. Sverige Telefontid: Mån - Fre 9-17 +46 8-614 08 00. Flintlåspistol, AMP, längd: 21. . Fynda antikviteter i vår fullmatade auktionskalender. Auktionen er slut. Fuld funktionsdygtig . Condition. Klubbades 3 mar 2022 Fuld længde: 50 cm. Kan inte nå servern. Konditionsrapport. 1 635 000 sålda föremål Säkra betalningar Trygga transporter Läs mer om oss Slitage. Längd 41cm. The item details are approximate automatic translations. Et eventuelt overskud tilfalder den, der har. Christie's auktion 12. november 2013 blev auktionshistoriens mest indbringende, inklusive salærer $691.583.000, i danske penge over 3,8 mia. Men han är för tidigt ute. Flintlåspistol, 1800-tal. Fremstillingsland Ukendt Produktionsår Det 18. århundrede - Midt til sent Undertype pietra focaia Våbentype Pistol ( Flere numre) Geværpibe Flintlåspistol, Nordafrika, längd ca 43cm, 1800-talets andra hälft, någon skruv senare, slitage, dekorskador, märken. Dansk Frederik V rytterpistol model 1751/98, flintlåspistol med skæfte af sortbejdset bøgetræ, ottekantet pibe bagtil, Låsen stemplet med Frederik V's krone monogram. Birmingham stempler på løb, bæltehage etc. AUKTION 19. Flintlåspistol, 1800-tal. TL 49 cm. Innehåller: Amerikansk lykta 2st Väggur 2st Värjor Äldre flintlåspistol (oäkta) Italiensk herrbetjänt "Brevetatto" Skrivmaskin Kryddburkar "Gustafsberg" 2st Ljushållare troligen gjorda av hattspännen Servis "Bavria" Vapen & Ordnar. 361 Bronsstatyett på stensockel, Tyskland, H26. Lauritz.com - Henry Nock, London. 35 på flere dele samt V nederst på aftrækkerbøjlen. Våben. Lækker lås med en fladformet svanehalshammer (omloddet). Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Trumman med de sex patronerna är helt enastående jämfört med enkelskottspistolerna. . Längd: 25 cm. T de Tisseron daterer pistolen fra 1796-1797. denne flintlåspistol blev modificeret i hånden omkring 1840 i et slagtøjssystem det er en model fra 1813, der tjente i Napoleons krige for kavaleriregimenterne (som vist ved C-mærket overgået af en stjerne på messingstykkerne) god generel og funktionel stand (nogle mærker på tønden, de kan sandsynligvis fjernes ved rengøring) Oldtidsfund i form af fx knive, økser og pilespidser af flint, antikke skyde- og blankvåben, antikke og nye jagtvåben samt militæruniformer m.m. Messingmonteret. 9. maj 2022: Ældre malerier, møbler og varia 21 emner. Hidrører fra dansk privatsamling. OBS Du kan lägga bud redan nu. Vem målade tavlan? Samuel Colt uppfinner revolvern när han är bara 16 år gammal. B jörnssons Auktionskammare. Fungerer mekanisk fint. 7. Hidrører dansk privatsamling. Ifølge det oplyste hjembragt fra Grækenland ca. siger, det ikke er en flintlåspistol Rejs til våbenekspert Dinesen i Næstved. För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer. Sista tid för bud online: måndag 2 december 2013 kl 20:22:11 I vårt minilexikon Vem målade tavlan? Auktioner på riktigt. Fuld funktionsdygtig og stram mekanik. FYNDLÄGE på Nytt & begagnat. Aftrækkerbøjle i messing stemplet T, Pibelængde: 27,5 cm. Kolbekappe mærket . Har bæltehage. FLINTLÅSPISTOL, 1700-tal, återkonverterad från slaglås. Varbygel och hane med skada, laddstae saknas. Med indvendig lås. Farmor hade haft hand om mig. Vill du sälja hos oss Ring 031-55 55 55, 0708-55 55 90 eller maila till info@auktionet.se. L: 55 cm. De fleste kender ham som entertainer, men manden bag Cirkus Nemo og adskillige tv-roller, Søren Østergaard, har også et andet skjult 'talent'. Ca. Visning: Visning Tisdag och Torsdag kl 13.30 - 18.00 på Netauktions lager i Hisings Backa/Salsmästaregatan 25. Varbygel och hane med skada, laddstae saknas. Utrustningen är ej fullständigt funktionstestad. Utrop: 600 kr. Fyll i värderingsformuläret så återkommer vi till dig med en värdering inom kort. Fuld længde: 50 cm. Proveniens: Ribbingsholms säteri och brukspatron Erik Gustaf Godenius (1781-1845) sedan genom Ribbingsholms fideikommiss i arv till brorsonen Samuel Godenius (1806-1891) dennes dotter . Flintlåspistol, + dolk, (dekoration). Til salg 20. Sicheres Bezahlen. Auktionen er slut. Gör en kostnadsfri värdering här. Vackert dekorerad pipa och lås. Björnssons Auktionskammare auktion var tredje vecka. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Låset märkt Tula 1813. NB. Mässingsbeslag. Gammel mundlads flintlåspistol Fremstillet i Europa i slutningen af det 18. århundrede. kr. Efterfrågan är inte stor nog, han får inte sålt alla revolvrar, och år 1842 tvingas . Objektinformation. Utläming: Inom 5 dagar efter avslutad auktion. Kaliber cirka 19 mm. Klubbades 4 mar 2022 18 bud 182 EUR PISTOL, flintlås, pipa med oktagonalt kamm… Klubbades 4 mar 2022 45 bud 575 EUR SLAGLÅSPISTOL, ändrad från flintlås, 1700-… Klubbades 4 mar 2022 37 bud 1 022 EUR PISTOL, flintlås, svensk, m/1820, för kava… Klubbades 4 mar 2022 13 bud 697 EUR SLAGLÅSPISTOL, 17/1800-tal. FLINTLÅSPISTOL, 1800-talets början, nätskuren kolv, beslag i mässing, längd ca 32,5 cm. Vi värderar dina föremål kostnadsfritt. Arbetsmekanism. Han er blevet snydt. Tänkvärt är att buden är bindande så bjud inte mer på objekten än vad ni . Låset märkt BLD. Tänkvärt är att buden är bindande så bjud inte mer på objekten än vad ni . Leiflers Auktioner i . Solid plade, komplet med jernstang Stand som vist på billeder. Såldes på auktion. År 1836 tar Colt patent på sin revolver och börjar massproducera den. Antikt och kuriosa Parti med antika saker från dödsbo i konkurs. Totallængde: 45,5 cm. an old replacement. Titta gärna på fler nätauktioner under rubriken Auktioner.

Vikingamuseet Restaurang, How To Join Sam Heughan Fan Club, Slottsträdgården Ulriksdal öppettider, Trafikverket Bärighetsklass Karta, كيفية التخلص من المواد الحافظة في المعلبات, ظهور خط خفيف في اختبار الحمل قبل الدورة بيوم,