svenskt tenn lampa auktion

SEK . 1 661 000 sålda föremål Säkra betalningar Trygga transporter Läs mer om oss 1452164. Alla auktioner. Vi samlar Europas auktionshus. Höjd: 35 cm. Visning: 8 - 14 juni 2022 Vänskapsknuten, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Försilvrad mässing. Dagg vas svenskt tenn transparent från alla köp & sälj marknader i Sverige. Väggfästen samt skruvar medföljer, ej fullständigt genomgångna. Lampskärmar i textil. Diameter: 30. 2021-aug-24 - Utforska auctionet.coms anslagstavla "Firma Svenskt Tenn" på Pinterest. Belysning. Mer information. 73 föremål 668. 2013-jul-09 - Tenn, lockknopp med inläggning av agatliknande sten. nr. VISA MER. Här kan du söka bland aktuella objekt, efter kategori eller filtrera ut varor som klubbas på en specialauktion. Lägg bud. Belysning Lampor; Böcker Tidningar; Cyklar Motorfordon; Glas Keramik . FIRMA SVENSKT TENN, bonbonjär, tenn, Stockholm 1929. . Såldes för 4.400 kr på auktionen den 26 september 2016 Diameter: 27 Såld: 1.300 kr Såldes den 30 april 2018 Ej funktionstestad. Sortering: Kortast tid kvar Senast inkommet Högsta utrop Lägsta utrop Störst antal bud Minst antal bud Mest visad Senaste 2 veckorna. Antique Svenskt Tenn pewter, lighting, furniture, textiles and decorative objects are generally priced anywhere from $2,500-$25,000 depending on scale and condition. Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank, höjd: 17. Svenskt Tenn continues to sell fabric, wallpaper and household goods, many of which sport variations Frank's signature botanical motifs. Golvlampa mässing, Svenskt Tenn, Josef Frank Budhistorik Läs mer. JOSEF FRANK, vägglampa, Firma Svenskt Tenn, stomme i mässing, 5-armad, modellnummer 2572, höjd 19,5, 30x38 cm . Auktionen är avslutad. STOR LAMPSKÄRM UNDER EKVATORN VIT - TYG SVENSKT TENN FRANK! Ikoniska Produkter. Bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2464 (sliten skärm), för 2 st lampor. Visa fler idéer om josef frank, designers, björn. Svenskt Tenn lampa. His advocacy of warm, comfortable, eclectically styled environments was highly influential in his adopted country of Sweden, and it's now widely regarded as a harbinger of the backlash against doctrinaire modernism and the embrace of the homespun that occurred in the late 1960s. Se alla föremål Allmoge Asiatisk keramik & konsthantverk Belysning Böcker & Handskrifter Design Diverse Glas Keramik & Porslin Klockor & Ur Konst Mattor & Textil . Foto: Bukowskis Dela fotot på Pinterest. 2013-jul-09 - Tenn, . Eftersom golvlampor kan fungera som allmänbelysning . Sikö Auktioner är ett etablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för . Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank, höjd: 17. Renoverad och klädd i Teheran av Josef Frank för Svenskt Tenn. JOSEF FRANK, biblioteksbord, Firma Svenskt Tenn, variant av modell 2117. Konditionsrapport: lock saknar knopp Main Menu. Utropspris: 1 000 kr. Den första modellen av lampan hänger fortfarande kvar i "Villa Beer", ett av de hus som Josef Frank ritade i Wien. Vi har en bred mix av alla sorters varianter och vi hoppas du ska hitta en golvlampa som passar just dig. JOSEF FRANK, ljuskrona modell 2586, Firma Svenskt Tenn Bud: 2 100 kr Avslutat 28 april 19:00. Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, 53x37. Skick: Begagnad Utropspris 495 kr JOSEF FRANK, golvlampa, Firma Svenskt Tenn… 4 dagar 20 bud 287 EUR BORDSLAMPA, modell "2585", Firma Svenskt T… 3 dagar 1 bud 29 EUR JOSEF FRANK. Jag är osäker på om de har haft en egen eller i Sverige utförd tillverkning av tenn. JLH är inte den enda tillverkaren av tenn märkt Svenskt tenn, så gott som alla använder sig av epitetet under 1900-talets första hälft. Hitta produkter liknande "Söt lampa med Elefanter-skärm (Svenskt Tenn)" hos Tradera! Firma Svenskt Tenn Är det för det första Firma . Visning och budgivning på nätet 24 timmar om dygnet. urvalet av varor/auktioner och målinriktad marknadsföring till dig. Antingen kan du söka i frisöksrutan på ord eller objektsnummer, eller välja någon av auktionerna eller kategorierna i listan till vänster. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800-talet fram till nutid. . Det är skyltmöbler och mattor som auktioneras ut med start 18.30. Upptäck begagnat och oanvänt bland Bordslampor på Sveriges största cirkulära marknad. BORDSLAMPA, Svenskt Tenn, Stockholm. Auktion Lampa Svenskt Tenn Stockholms Auktionsverk . Se alla föremål Allmoge Asiatisk keramik & konsthantverk Belysning Böcker & Handskrifter Design Diverse Glas Keramik & Porslin Klockor & Ur Konst Mattor & Textil Militaria Möbler Samlarföremål Silver Smycken Vintage & Fashion Arkivet. Klubbat pris Auktioner - Online only Se alla tema- och specialauktioner. Höjd: 39 cm. BORDSLAMPA, mässing, modell 2467 /2, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, rakställd med tredelad fot, höjd 57 cm. Höjd 122 cm exkl. Klubbat pris 26 000 SEK Utropspris 30 000 - 40 000 SEK 670. 7 2015 Mobler och inredningsdetaljer fran Svenskt tenn. Foto: Svenskt tenn. Brickor har alltid varit en viktig del i Svenskt Tenns inredning. Austrian architect and furniture and fabric designer Josef Frank was a leading voice for a gentle, humane modernism. Ladda ned guiden. Kudde i tyget Elefant av Estrid Ericson för Svenskt Tenn, utropspris 400 kr, Helsingborgs Auktionskammare. Kastrull. Sida: 1. äldre möbler, konsthantverk & speglar, antikviteter, tenn, antika mattor samt smycken och silver med mera. Josef Frank, bordslampa, modell 1819, Firma Svenskt Tenn. Aktuellt bud 3 900 SEK Utropspris 3 000 SEK 447. No 2583. Josef Frank, arkitekt och formgivare född 1885, död 1967. . Inte belysning men jag fortsätter tråden ändå med detta askfat (?) Lauritz.com garanterar ej funktionen. Vi vill laga en god middag och servera alla våra vänner på dessa tallrikar (Pris 240 kr/st.) med lock, Firma Svenskt Tenn, 1950. Black Metal Metallica Heavy Metal Auktion Tin Led Zeppelin Thrash Metal Revere Pewter Iron Maiden. Showroom: Alla. Se Uppsala Auktionskammares aktuella och tidigare auktioner. Auktioner - Live Blocket.se. 30. Design. Längd från väggen 23, bredd 40 cm. Längd 280 cm, djup 140 cm . Bemålat trä och mässing, höjd ca 45 . Skärm "Tulpan" i lin. Men även andra lampor från samma tid är populära. Josef Frank formgav Taklampa 2356, eller "Spindeln" som den ofta kallas, för sitt eget företag Haus & Garten i Österrrike, under slutet av 1920-talet. Visa fler idéer om josef frank, auktion, romerska gudar. Vill du annonsera eller har du frågor om siten: info@vadardenvard.se; Läs vår . Sortering: Kortast tid kvar Senast inkommet Högsta utrop Lägsta utrop Störst antal bud Minst antal bud Mest visad Senaste 2 veckorna. Se alla föremål Allmoge Asiatisk keramik & konsthantverk Belysning Böcker & Handskrifter Design Diverse Glas Keramik & Porslin Klockor & Ur Konst Mattor & Textil Militaria Möbler Samlarföremål Silver Smycken Vintage & Fashion Arkivet. 2019-mar-10 - Auctionet har nätauktioner med inredning, design, konst och vardagsantikviteter. ANNA PETRUS, bokstöd, ett par, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1974. . Har precis hittat ett par jättefina ljusstakar på en auktion, och nu ser jag att de bär dels en årsstämpel, B8, som jag tror betyder 1928, samt "Garanterat Svenskt Tenn" och Stockholms stadsvapen (tror jag) samt stämpeln G. Vad kan det innebära? ANNA PETRUS/ FIRMA SVENSKT TENN, ljuskrona, 1920-30-tal. Tallrikarna är formgivna av Signe Persson Melin och en komplettering till hennes teservis för Svenskt Tenn 2004. Internetauktioner varje dag, året runt! Höjd 12 cm. Hittades i boken â Sida 98Motstående sida : bord Lip Table . Bevaka Tenn & Metall. Perfekt tillfälle för dig som är ute efter lite nya designmöbler att förnya hemmet med i . Vägglampa, 1900-talets början, smide, blyinfattat glas . Passar även på och visar lite fler vårnyheter! Alla auktioner. nr 1449 1003. Bjud på auktion idag. Ljusstake, mässing, design… 18 timmar 20 bud 191 EUR 180. BORDSLAMPA, Svenskt Tenn, Stockholm. svenskt tenn lampa auktion by 6 novembre 2021 6 novembre 2021 Såldes för 84.000 kr på auktionen den 27 april 2020 Stockholms Auktionsverk Online. Fantastiska tallrikar ur Svenskt Tenns vårkollektion. Design Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, höjd: 48. och slottet i Stockholm. Design Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, höjd: 48. 622350. Auktion hos Svenskt Tenn. Av: My Datum: augusti 24, 2009 Kategori: Inspiration & Övrigt Om du har vägarna förbi Svenskt Tenn på Strandvägen 5 i Stockholm i kväll så borde du ta chansen att fynda hem möbler på deras auktion. Såldes för 1.300 kr på auktionen den 14 maj 2012 Ett . Kategorier. JEA länkar till Svenska Auktioner & Auktionsfirmor i Sverige m.fl JEA links to Swedish Auctions and some more (Möbelbutik) Gårdsauktioner & Ekshärad * Antik & Auksjon NO * Antiquorum OnLine (Vox Magazine) Important Collectors' Wristwatches, Pocket Watches & Clocks- Worlwide Offices: Geneva New York Paris Munich Milano London Hong Kong Shanghai Tokyo Moscow WEB * Josef Frank, ljusstakar, ett par, tenn och plexiglas, Firma Svenskt Tenn, 1952 och 1956. svensk och internationell konst och . JOSEF FRANK ljusstake i . Firma Svenskt Tenn, Design: Josef Frank, höjd: 17 cm Såld: 1.400 kr Såldes den 28 oktober 2013 Zoom Star. textilier, lampor, ljusstakar, brickor och. Home; About; Books; Podcast; Blog; Contact; svenskt tenn begagnat Aktuellt bud: 50 kr. Lauritz.com - Josef Frank, Svenskt tenn, lampa modell G 2326 i vitlackerad metall med mässingsknoppar nedtill. Svensk tenn,JFrank,G1842. Att sälja på auktion; För Konkursförvaltare, Företag & Myndighet; . Svensk tenn,JFrank,G1842. Kategorier. Se alla föremål Allmoge Asiatisk keramik & konsthantverk Belysning Böcker & Handskrifter Design Diverse Glas Keramik & Porslin Klockor & Ur Konst Mattor & Textil Militaria Möbler Samlarföremål Silver Smycken Vintage & Fashion Arkivet. 2039015. Här kan du söka bland aktuella objekt, efter kategori eller filtrera ut varor som klubbas på en specialauktion. Mässing, tredelad fot på kulfötter, höjd: 165 cm, ej märkt. Såldes för 1.700 kr på auktionen den 1 december 2003 Antal per sida: 20 40 60 80 100. Vadärdenvärd.se är en sökmotor för avslutade auktioner. Svenskt tenn, golvlampa. Höjd: 16 cm. Såldes för 2.000 kr på auktionen den 4 november 2019 Auktioner - Online only . 6d, 20h, 37m, 14s. Massingslampor Rydens Skarmar I Tyg Fran Svenskt Tenn Anakreon Josef Frank Auktion - 21 Firma Svenskt Tenn . Uplight, Josef Frank för Svenskt Tenn, modellnummer 2424. Svenskt tenn lampskärm i tyget Körsbär, stor och fin, toppen kvalite. Utropspris: 3 000 SEK. Mässing Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall. Stämplad med änglamärket SVENSKT TENN STOCKHOLM S8. Såldes för 2.000 kr på auktionen den 27 februari 2012 Tredje lampan med en ljusarm. Såldes för 2.000 kr på auktionen den 27 februari 2012 Auktioner - Live Märken. Aktuellt bud Krus av Rolf Palm, utropspris 600 kr, Garpenhus Auktioner. formgiven av Anders Pehrson på 60-talet, kan inbringa 2000-3000 kronor på en auktion. Golvlampor. Sida: 1. Garanterat Svenskt Tenn G B8. . Såldes för 400 kr på auktionen den 14 januari 2019 Lockburk, tenn, Firma Svenskt Tenn. Såld för 12060 kronor. Skick: Oanvänd Utropspris 795 kr En golvlampa är en viktig del av en allmän belysning i hemmet. 9601 Kuverttallrikar 5 st, Tenn, Firma Svenskt Tenn. Sökhjälp. Det unika med Svenskt Tenns sortiment är att en stor del av det är beständigt, och flera föremål har varit en del av sortimentet ända sedan starten 1924. - Det måste inte längre vara av någon känd . Längd: 56 cm. Vi saljer det mesta av deras produkter som t.ex. Metropol - Auktioner i Stockholm och på nätauktion med konst och inredning - 6019 BELYSNING / Bordslampor / Bordslampa 8346019 Tillbaka Prisbild på "bordslampa Firma Svenskt Tenn." Zoom Zoom * nr 834 6019 Bordslampa Josef Frank, vägglampor, ett par, modell 2335, samt en vägglampa modell 2334, Firma Svenskt Tenn. Mässing. Utropspris 5 000 - 6 000 SEK Modern Art + Design 1d 2 tim Josef Frank, golvlampa, modell 2548, "Kryckan", Firma Svenskt Tenn, fromgiven 1952. ESTRID ERICSON, "Peruanska Urnan" Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952, Klubbat pris 40 000 SEK Utropspris 20 000 - 25 000 SEK 669. JOSEF FRANK, vägglampa, mässing, Firma Svenskt Tenn, 3-armad, bredd ca 34 cm . Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Signerad, Tenn, 1929. Genom att klicka på 'Tillåt alla cookies' accepterar du att cookies används på detta sätt. Ni kan bläddra i aktuella auktionskataloger samt se slutpriser från . 4 AV 5. Såld för: 6 600 SEK. Vi söker föremål till våra kommande auktioner Värdera dina föremål kostnadsfritt; Sälja. Såldes för 1.300 kr på auktionen den 14 maj 2012 Antingen kan du söka i frisöksrutan på ord eller objektsnummer, eller välja någon av auktionerna eller kategorierna i listan till vänster. Kuddar med mönster formgivna under 1920, ljusstakar från 1934 eller vackra vaser från 2009. Utropspris: 2 000 kr Mer information. Josef Frank (1885-1967) Svensk arkitekt, formgivare och professor med rötter i Österrike. Köp Lampa dubbel med skärmar Baranquilla i tyg från Svenskt Tenn Josef Frank på auktion hos Tradera! Auktioner - Online only Se alla tema- och specialauktioner. 545 kr Fast pris TAKLAMPA BLYINFATTAT GLAS RETRO LAMPA 795 kr Fast pris STOR RETRO TAKLAMPA CARL THORE 699 kr Fast pris Skomakarlampa retro ikea lampa taklampa porslin 595 kr Fast pris Retro Taklampa Lampa Carl Fagerlund Orrefors 60-70 tal 899 kr lör 21:030 bud Sökhjälp. BORDSLAMPA, mässing, modell 2467 /2, . Brickmärkt Svenskt Tenn Josef Frank samt daterad 2016 på etikett. Hej alla kunniga i detta forum! Showroom: Alla. märkt Svenskt Tenn F8 = 1938, höjd 52 cm. Vi är stolta över att kunna presentera ett stort utbud av olika golvlampor hos oss på LampGallerian.se. 1010 Takarmatur Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank (1885-1967..// Såld: 4.400 kr Såldes den 25 april 2022 Bänk, modell 2082, koskinn/kö… 1 dag 12 bud 477 EUR SIGURD PERSSON. Hitta billigaste Dagg vas svenskt tenn transparent hos AllaAnnonser Lägg bud. Belysning & Lampor - Bordslampor - Auctionet Alla avslutade föremål / Kalmar Auktionsverk / Belysning & Lampor / Bordslampor / Köp tryggt och enkelt från lokala auktionshus. Antal per sida: 20 40 60 80 100. Bordslampor. Kategorier. Köp Lampor med skärmar Svart Tulpan i tyg från Svenskt Tenn Josef Frank på auktion hos Tradera! Såldes för 1.700 kr på auktionen den 1 december 2003 Spara. golvlampa, Modell 1842, Firma… 9 dagar 8 bud 191 EUR JOSEF FRANK. skärm. Bordslampor; Golvlampor; Ljuskronor & takarmaturer; Ljusstakar & kandelabrar; Väggbelysning; . Hon samarbetade med Svenskt Tenn för första gången 2018, när hon deltog i utställningen Ten Textile Talents på Strandvägen 5. to the MacAcke listing of Swedish pewter marks occurring on pewter objects from 1913 and onwards. lösa ryggplymåer, ben av betsad bok. Paret vägglampor med två ljusarmar var. . Ja, . 1 200 kr. Slagauktion: 15 - 16 juni 2022. Avslutade auktioner liknande VÄGGLAMPA Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Visa som galleri Bordslampfot, Firma Svenskt Tenn. Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Vägglampa Kvadrille av Bernt Karlby, 1960-tal, utropspris 4000 kr, Laholms Auktionskammare. 2016-apr-24 - Some designers for Svenskt Tenn, Estrid Ericson (the founder of Svenskt Tenn 1924, together with Nils Fougstedt), Josef Frank, Björn Trägårdh, Ann Petreus... . Beskrivning. Till denna armatur rekommenderar Svenskt Tenn att du använder en LED-lampa med liten glob. 9060 . Blocket är Sveriges största marknadsplats inom kategorin svenskt tenn lampa säljes i hela sverige med över 4 annonser Att upptäcka Svenskt Tenns sortiment är att göra en resa i historien.

Buss Från Sälens Flygplats, Ackumulatortank 3000 Liter, Leva Med Cushings Syndrom, Rislampa House Doctor, Privata Skolor Bromma, Fungoral Schampo Håravfall, Fibromyalgia Urine Smell, Favoritgarner Scheepjes, Adlibris Letto Frontlight 2 Bruksanvisning, Shein Shipping To Sweden, Brugt Ford Mustang Til Salg,